Çarşamba

yolculuklardaArdından toz koparan bir saat,
Ellerin sunağı kılıyor Paris' teki evini,
En siyah göz siyah gözünü,
Bir çiftlik, bir çift koşum bekliyor yüreğini.
Saçın uçmak istiyor, sen giderken -oysa bu yasak.
Arkada el sallayanlar
Bilmez bunu.

Paul Celan

karanlık çökerken neredeydiniz.


" Ne günlerdi o günler... Yaşananları buruk bir gülümsemeyle hatırlıyorum şimdi. Buruk bir gülümsemeyle... Biraz o günleri o heyecanla yaşayan çocuğu başka bir yerden, farklı gözlerle görebildiğim, biraz da o heyecanın gerçek bir heyecan olduğunu, o isyanın o kirlenmişlik karşısında çok saf, çok temiz kaldığını, yıllar geçtikçe daha iyi anlayabildiğim için... O çocuğa arada sırada üzüldüğüm için. Onunla aynı zamanda gurur duyduğum için... Bu saflığı, savunmasızlığı ve sakınmasızlığı özlediğim için... "

Mario Levi
Karanlık Çökerken Neredeydiniz. 


Pazar

arthur rimbaudTristan Tarza: Rimbaud, kendini kendi koşuluna karşıt araçlarla anlatan bir çocukluktur. Diri çocukluk, tartısız ve ölçüsüz özgürlük, başlangıcında ve bitiminde ölümle komşu bir çocukluk, her aşaması ölüm - kalım, nesnelerin yanıbaşındaki çocukluk, şaşırtıcılık, nesneleri sınırlayan ama öte yandan nesneler önünde kendinden geçen bir çocukluk, özgün ve aşamalı açılımının mayalandığı çocukluk ve alay edilen, görmezlikten gelinen organik sonuyla yaldızlanmış korku.


Bütün Şiirleri

Cumartesi

" göçmüş kediler bahçesi "


" En doğru masal anlamadan korktuğumuzdur. "


" Çünkü her kambur biraz şair bir ailedendir
Toparlarsak kendi kendinin çırağı da olabilir
Ölü sözcüklere ve çocuklara can vermek için
Hangi marş iki kez çalınırsa yeryüzünde unutmayın
Hem usta hem çırak bir kambur içindir. "Cuma

" ay çiçekleri "" Neyse... Dönmek güzel. Bu gece, haritada yerini bilmediğim, daha önce görmediğim bu adada annemle vedalaşmak, belki de iyi gelir bana. Sahibini bilmediğim ayak sesleriyle yaşamak boğucu ve tedirginlik verici bir hal almaya başlamıştı... Artık biliyorum.

Gözlüklerimi takıyorum, dişlerimi ağzıma yerleştiriyorum. Bu saatten sonra uyuyamam artık. Mutfağa bergamot kokulu çay demlemeye gidiyorum. "

Nalan Barbarosoğlu 
Öykü: Ayak Sesi' nden.
Kitap: Ay Çiçekleri. 

" ... şu yalnızlık taşkını yüzüm hep de bir fotoğrafın en arkasında kalan buruşuk bir üzüm tanesi gibi sarkmış da kalaba...